Historia i kultura Fidżi

Jeśli historykiem? Lubisz ciekawe historię, które później możesz opowiadać swoim uczniom. Nie są wtedy to nudne lekcje, a na których większość dzieciaków śpi, ale ciekawa przygoda oraz świetny sposób nauki. Jednak, aby takie opowieści potrafić przedstawić, trzeba mieć do czynienia z miejscem, w którym się one zdarzyły, a najlepiej samemu je przeżyć. Jednak nie każda opowieść da się samemu doświadczyć. Niekiedy opowiadamy czyjeś doświadczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku historii, gdyż nie mamy możliwości przenieść się w przeszłość.

Jest jednak sposób, aby poznawać historię i pewien sposób przenosić się w przeszłość poprzez odwiedzanie miejsc, gdzie miały miejsce różne wydarzenia. Takim ciekawym miejsce, który możemy opowiedzieć naszym uczniom, jako ciekawostkę jest Fidżi. A raczej jej historia. Aby zdać relacje jak najlepiej, wystarczy się tam wybrać i wynająć przewodnika, który nam wszystko opowie, jeśli nie znasz jeżyka nie musisz się obawiać, ponieważ w większość ludzi zna tam angielski. W tym języku z pewnością dasz rady wszystko zrozumieć bez najmniejszego problemu.

Odkrycia i kanibalizm

Historia Fidżi jest interesująca, a zarazem niesamowita. Także kultura tego państwa jest odmienna niż innych. W dawnych latach, w tym kraju mieszkali ludzie, którzy pochodzili z południowo – wschodniej Azji. A jeszcze wcześniej ludzie pochodzenia malezyjskiego. Wyspy nie były wcześnie odkryte, ponieważ zrobił to dopiero Holenderski żeglarz w roku 1643. Nie było to jednak miejsce, gdzie ludzie z Europy chcieli przyjeżdżać, gdyż plemię tam zamieszkujące nie należało do gościnnych i było znane z kanibalizmu. Jednak, plemiona te potrafiły stworzyć najlepiej rozwijająca się kulturę materialną na Oceanie Spokojnym. Władzę dziedziczyli wodzowie. Zaś w roku 1854 jeden z wodzów zawarł sojusz z władcą królestwa Tonga i mianował go królem Fidżi. Został on także ochrzczony i przeszedł na chrześcijaństwo.

Kultura Fidżi

Kultura tego państwa, także nie należy do nudnych, ponieważ jest ona oparta na tradycjach plemiennych. Taka tradycją jest obdarowywanie się małymi podarunkami. Bardzo ważną role odgrywa także hierarchia, która jest istotna wśród plemion mieszkających na terenach wiejskich. Starszyzna jest pozdrawiana w szczególny sposób, a mieszkańcy wioski są zobowiązani do oddawania hołdu wodzowi. Jego dom znajduje się pośrodku i w jego pobliżu nie wolno hałasować, kłócić się, ani głośno śmiać. Bardzo ciekawy jest także taniec tradycyjny „meke”. Towarzyszy mu gra na bębnach, śpiewanie, a także charakterystyczne poruszanie ciałem od pasa w górę. 

Zobacz również